It looks like you are using an older version of Internet Explorer which is not supported. We advise that you update your browser to the latest version of Microsoft Edge, or consider using other browsers such as Chrome, Firefox or Safari.

MI A VISSZÉRBETEGSÉG?

Az emberi evolúciónak rengeteg mindent köszönhetünk, de a visszérbetegség nem tartozik közéjük. A jól ismert betegség ugyanis a felegyenesedett életmódunk következménye. Nem elég, hogy esztétikailag is zavaró lehet, fájdalommal, illetve egyéb betegségekkel is járhat, ha nem figyelünk rá. Alábbi cikkünkben összeszedtük a legfontosabb kérdéseket.
legArt1

VISSZÉR ÉS GRAVITÁCIÓ – MI KÖZE A KETTŐNEK EGYMÁSHOZ?

A visszérbetegség okának tulajdonképpen a visszerekben megnövekedett nyomást tekinthetjük, ami főként a gravitációból ered. Az emberi evolúció során kialakult két lábon járáshoz az alsó végtag erei nem alkalmazkodtak kellőképp. A felegyenesedett ember a lábát (vénás rendszerét) tartós ülő vagy álló helyzetben túlzottan megterheli, ezért alakulhat ki a betegség. A visszérbetegségre való hajlam azonban örökletes is lehet: amennyiben a családban előfordul a kötőszövetek veleszületett gyengesége ez is állhat a betegség háttérben.

MI HAJLAMOSÍTHAT A KIALAKULÁSÁRA?

A visszérbetegség, vagyis a vénák kóros kitágulása hazánkban gyakorinak számít. Bár elsősorban a hölgyek aggódnak miatta, valójában sok férfi is küzd a problémával. A családi öröklődés, az életkor, az életmód és a testsúly mellett a szülés is a visszértágulat egyik leggyakoribb rizikófaktora lehet, bár utóbbi természetes módon is javulhat.

Jellemzően idősebbeket érint, mivel a végtagok vénáit érő terhelés idővel összeadódik, így középkorúaknál, idősebbeknél akkor is megjelenhet a probléma, ha korábban nem utalt rá semmilyen előjel.

Nagyon sokat számít az életmódunk, munkánk is. A tartós állás, vagy ülés egyaránt fokozza a visszérbetegség kialakulás esélyét, ugyanis ilyenkor a lábszárak vénáiban megnő a vér pangása, és ezáltal az érfalakra háruló terhelés.

A túlsúly is hajlamosító faktor lehet (mint sok más betegség esetén is), hiszen a nagyobb súly több feladatot jelent az erek munkájában is.

Nők esetében a szülést is meg kell említenünk, mint rizikófaktort, ugyanis a szülések számának növekedésével fokozódik a betegség kialakulásának az esélye. Ennek hátterében hormonális okokat feltételeznek, illetve a terhesség során kialakuló fokozott kismedencei nyomás ellenében nehezebb a visszaáramló vért elvezetnie az ereknek. Erre rakódik rá a megnövekedett vérmenyennyiség és a plusz kilók terhe is. Továbbá a fogamzásgátlók vagy egyéb hormonpótló készítmények szedése is kedvezhet a betegség kialakulásának.

A VISSZÉRBETEGSÉG FOKOZATAI ÉS KEZELÉSE
 

A visszérbetegség okozta problémák nem azonnal válnak nyilvánvalóvá. Rendszerint lassan, fokozatosan alakul ki, ezért sokan nem is tesznek ellene időben.

leg2art1
Minél korábban kezdünk el lábaink egészségével törődni, annál inkább csökkenthetjük az esélyét a szövődmények kialakulásának. Fontolja meg az életmódváltást, tájékozódjon orvosánál a kezelési lehetőségekről.

0. Tünetmentesség – A kezdeti állapotban nincsenek szemmel látható tünetek, de a vénák falának elváltozása miatt már előfordulhatnak panaszok, mint a lábfájdalom, vagy a nehézláb érzés.

1. Seprűvénák megjelenése – Az erek fokozódó elváltozása nyomán a talp és a bokák érzékennyé válnak, illetve a vénák apró tágulása már szemmel látható lesz.

2. Tágult vénák megjelenése – Megjelennek a kitágult vénák, szemmel jól láthatóvá válik a visszér, amely fájdalommal is járhat.

3. Vizenyő – A betegség súlyosbodásával a láb már megdagad, mivel a kitágult vénákban romló keringés miatt zavart szenved a folyadékok áramlása.

4. Jellegzetes bőrtünetek – A bőr keménnyé válik, fokozatos barnás elszíneződés jellemzi ezt haemosiderinnek nevezzük. A barna színeltérés a vérfesték felhalmozódása az erekben uralkodó megnövekedett nyomás miatt. Gyakran ekcémás kiütések is megjelenhetnek, viszkető, sokszor nedvedző, majd száraz, berepedezett foltok is megjelenhetnek.

5. Hegek – Gyógyult (vénás) lábszárfekély után hegek maradnak vissza a lábszáron A keringés ebben a fázisban is már rossz, a végtag gyulladt és meleg tapintatú.

6. Fekély – Kialakulását a bőr elhalása jelzi, amit a nem megfelelő keringés és az oxigénhiányos állapot idéz elő.

MIT TEHET ÖN?

A visszérproblémák elsődleges kezelése orvosi feladat. Orvosa dönt majd arról a panaszok alapján, hogy gyógyszeres, lézeres, injekciós vagy sebészeti kezelést használ-e. Emellett pedig bármilyen kezelés is válik szükségessé, kiemelten fontos az életmódváltás is. Hogyan?

Válasszon olyan munkát, amelynél nem kell tartósan állnia/ülnie. Ha ez nem megoldható, tartson szüneteket: legalább óránként sétáljon kicsit, vagy épp üljön le, mozgassa át végtagjait. Amennyiben lehet ne, vagy csak minél kevesebb nehéz fizikai munkát végezzen, ne cipekedjen.

Amennyiben túlsúlyos, próbáljon leadni pár kilót. Fogyasszon egészséges, rostokban gazdag élelmiszereket, sportoljon rendszeresen. Az úszás sokat segíthet, mivel kevésbé megterhelő fizikailag, mint például a futás. Különösen ajánlott az otthoni visszértorna is, amellyel átmozgathatóak a lábszárizmok.

Atr1img1sizex1

VENODUO VISSZÉRGYÓGYSZER
NE CIPELJE A VISSZÉRFÁJDALMAT, VÉDJE VÉNÁIT NAPI 1 TABLETTA VENODUO-VAL!
 

A VenoDuo az alsó végtagok krónikus vénás betegségével összefüggő jelek, illetve tünetek kezelésére ajánlott, mint például fájdalom, nehézláb érzés, láb- és bokaduzzanat, éjszakai lábikragörcs.

A VenoDuo olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek a visszerek (vénák) működésére hatnak és védik a vénákat; fokozzák a visszerek tónusát és a hajszálerek ellenállását.

venoDuo30

VenoDuo 1000mg
tabletta 30x

• 30 napra elegendő

venoDuo60

VenoDuo 1000mg
tabletta 60x

• 60 napra elegendő

sandoz logo nr1

Ez az oldal a Magyarországon élő olvasóknak nyújt hasznos információt.
 

Sandoz Hungária Kft. 1114 Budapest Bartók Béla út 43-47. Telefon : +36 1 430 2890
OVEN2082/01.23